به نقل از شیرازه، هفته دولت که فرا می‌رسد دولت‌ها هم گزارش عملکرد یک‌ساله می‌دهند و هم افتتاح برخی پروژه‌های سنگین و مهم را در دستور کار می‌گذارند؛ اگر هم در این دو مسئله توفیقی نبود، اولاً نشستی برگزار می‌کنند و از هر دری سخنی به میان می‌آورند تا هفته دولت را پاس بدارند، ثانیاً، پروژه‌هایی افتتاح می‌کنند که یا تاکنون چندین مرتبه افتتاح شده است یا اینکه پروژه‌ای را به بهره‌برداری می‌رسانند که نه ارزش اعتباری بالایی دارد و نه اینکه آن‌چنان پروژه سنگین و مهمی است که یک هیئت برای افتتاح آن عازم و تکه ربان قرمزی را خرج آن کنند.


البته برخی از مدیران که نگاه آماری و زینتی در ارائه عملکردشان ندارند معمولاً در انتظار هفته دولت و سایر مناسبت‌های این‌چنین نمی‌مانند و با سرعت پروژه و طرح دستگاه مربوطه را به جلو می‌برند و به سرانجام می‌رسانند.


هفته دولت در سال 95، در حالی فرا رسید که در دوران پسا برجام به سر می‌بریم، دورانی که رئیس دولت به مردم وعده داده بود که با حل شدن و به توافق رسیدن با کدخدای اروپایی‌ها، بخش زیادی از مشکلات کشور حل خواهد شد و چرخ سانتریفیوژها همراه با چرخ زندگی مردم خواهد چرخید؛ قضاوت این مسئله که در شرایط فعلی و با سیاست‌های دولت یازدهم چرخ‌ها می‌چرخد و یا پنچر شده است با شما.

 

اما در دوران پسا برجام نیم‌نگاهی به برنامه‌های هفته دولت و طرح‌ها و پروژه‌هایی داشتیم که قرار است در شیراز افتتاح شود:


در اولین روز هفته دولت، وزیری که مسکن مهر را پروژه‌ای مزخرف می‌خواند، هزار واحد مسکن مهر را در شهر صدرا افتتاح کرد تا هزار خانوار از قِبل میراث دولت احمدی‌نژاد خانه‌دار شوند.


بر اساس آنچه فرمانداری به رسانه‌ها ارسال کرده، و آن را افتتاح پروژه‌های مهم قابل بهره‌برداری در هفته دولت خوانده، به این قرار است؛«پروژه افزایش ظرفیت دو ایستگاه برق در شهرک سراج و انتهای شهرک صداوسیما»، افتتاح سالن ورزشی بهاران وابسته به بخش خصوصی، افتتاح دو مسجد در شهر صدرا، افتتاح دبیرستان 12 کلاسه (فردوسی) و کلنگ زنی زمین کتابخانه عمومی شیراز».

 

بهسازی معابر روستاهای کیان آباد،شاپور جان و کرونی از جمله برنامه‌هایی است که امروز 3 شهریور ماه فرماندار شیراز به همراه مسئولان ادارات، نهادها و دستگاه‌های اجرایی به احتمال زیاد دستور عملیاتی شدن آن‌ها را خواهد داد.

 

در چند روز باقی‌مانده تا انتهای هفته دولت افتتاح، کارخانه تولیدی ظروف شیشه‌ای، افتتاح هم‌زمان 22 پروژه عمرانی فرهنگی شهرداری شیراز، افتتاح کارخانه تولیدی جوش‌شیرین، افتتاح طرح تولید دیوار پوش پلیمری فارس، افتتاح سه پروژه عمرانی در دانشگاه شیراز،افتتاح سه پروژه ورزشی و افتتاح کلینک ویژه بیمارستان زرقان شاید مهم‌ترین پروژه‌هایی محسوب می‌شوند که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسند.

 

اما در این میان پروژه‌هایی نیز برای افتتاح اعلام‌شده که به نظر می‌رسد کار معمول دستگاه‌ها است و ارزش اعتباری بالایی هم ندارد. به‌عنوان نمونه بهسازی معابر لپویی، کلنگ زنی چاه روستای چاه سرخ، مقاوم‌سازی مدرسه باقری زرقان و از این دسته پروژه‌ها که به‌عنوان بهره‌برداری پروژه‌ها مهم در هفته دولت در شیراز مطرح‌شده است.

 

همچنین حضور مسئولان در جلسه شورای اداری و «حضور فرماندار در جوار استاندار»! در مراسم افتتاح‌ها نیز از جمله برنامه‌های هفته دولت ذکر شده است که جای سؤال دارد که مسئولان محترم در سایر روزها چگونه اوقات خود را پُر می‌کنند.

 

هفته دولت تمام خواهد شد و تاریخ که نظاره‌گر رفتار دولت‌ها است قضاوت خواهد کرد که عملکرد دولت‌ها در پیشرفت و آبادانی چگونه بوده است.


نظرات ()